Co udało nam się osiągnąć?

W ramach projektu "Rybnicka Akademia @ktywnego e-Seniora" utworzyliśmy w Rybniku mobilne "Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów" w 4 lokalizacjach. 54 seniorów skorzystało w nich z 200 godzin porad i konsultacji z naszymi "cyfrowymi doradcami". Przeprowadziliśmy 720 godzin zajęć z zakresu kompetencji cyfrowych dla 60 seniorów z Rybnika w ramach kursu podstawowego, uzupełniającego i średniozaawansowanego. Powstały 3 programy kursów i 3 podręczniki (wraz z ich wersjami cyfrowymi) oraz strona internetowa projektu. Osiągnęliśmy 100% frekwencję seniorów na zajęciach i 100% zadowolenie uczestników z zajęć w ankiecie ewaluacyjnej. 

Działamy! Ruszamy z bezpłatnymi kursami dla seniorów 
i "Punktem Cyfrowego Wsparcia Seniorów" 

Już w drugiej połowie sierpnia rusza nasz bezpłatny kurs podstawowy dla seniorów 60+ w ramach projektu "Rybnicka Akademia @ktywnego e-Seniora. Bezpieczny senior w cyfrowym świecie". Dzięki dofinansowaniu ze środków programu wieloletniego na rzecz osób starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025 aż 60 osób w wieku 60+ (rocznik 1960 i starsze) z Rybnika (woj. śląskie), szczególnie z Golejowa, Grabowni, Chwałecic, Kłokocina i Śródmieścia, które doznają tzw. "cyfrowego wykluczenia" i są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa (np. możliwość stania się ofiarą oszustwa, utraty oszczędności) i niedogodności (np. brak kontaktu z bliskimi ze względu na pandemię, brak możliwości skorzystania z usług bankowych i/lub urzędowych online w celu minimalizacji ryzyka zakażenia się koronawirusem) ze względu na niski poziom umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów, a także z powodu braku odpowiedniego sprzętu zyska możliwość dokształcenia się w tym zakresie w wymiarze 30 godzin.


Zajęcia odbywać się będą przede wszystkim w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku przy ul. Komisji Edukacji Narodowej nr 29, ale i w innych, dogodnych dla seniorów, lokalizacjach. Także terminy zajęć dostosowane będą do preferencji seniorów. Możliwa jest ich organizacja w tygodniu w godzinach porannych, popołudniowych, ale i w weekendy.


Kurs podstawowy uwzględnia zagadnienia takie jak: obsługa komputera, telefonu (smartfona), tabletu i innych urządzeń IT (np. smart TV), obsługa oprogramowania (np. pakietu Office) i aplikacji, które pozwalają kształtować kompetencje cyfrowe pomocne w życiu codziennym seniorów (np. w zakresie komunikacji online, mediów społecznościowych, e-usług, w tym zakupów i bankowości online, usług medycznych - internetowe konto pacjenta, administracyjnych -zwłaszcza wykorzystania profilu zaufanego - i innych).


Nasz projekt ma na celu również ograniczyć problem dostępności sprzętu, dlatego też każdy uczestnik kursu otrzyma na własność TABLET z KLAWIATURĄ (wybraliśmy urządzenie Samsung Galaxy Tab A7 LTE 3/32, model T505), który będzie mu mógł posłużyć zarówno jako rodzaj notebooka, jak i jako telefon. Osoby, które opanują kluczowe umiejętności będą mogły rozwinąć je w ramach kursu dla średniozaawansowanych, który rozpocznie się w październiku. Ci, którzy będą jeszcze potrzebowali dodatkowej pomocy będą mogli ją uzyskać na kursie uzupełniającym. 


Trenerami-szkoleniowcami na naszych kursach będą osoby, które mają ukończone studia bądź inne formy kształcenia związane z informatyką, nowoczesnymi technologiami i nowymi mediami, mające doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, w szczególności dla dorosłych i seniorów lub odpowiednie przygotowanie z zakresu andragogiki.


W ramach projektu otworzymy również "Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniorów". Punkt ma służyć tym seniorom, którzy, z różnych względów nie zdecydowali się bądź nie mogli wziąć udziału w kursie. W czasie zaplanowanych dyżurów nasz konsultant - specjalny "cyfrowy doradca seniora" - pomoże seniorom w obsłudze ich własnego sprzętu, wspomoże też w opanowaniu jego możliwości, a także wytłumaczy jak skorzystać z najważniejszych e-usług publicznych. Na dyżury można zapisać się mailowo bądź telefonicznie (pomóżcie w tym zakresie swoim seniorom). Kiedy i gdzie dyżury będą się odbywały? Wystarczy zerknąć do naszego kalendarza na stronie głównej. Pomożemy także seniorom, którzy nie mogą dojechać na dyżury, bo np. nie są mobilni. Nasz konsultant dojedzie wtedy do nich!


Pierwsze spotkania z "doradcami cyfrowymi" zaplanowaliśmy na 10 sierpnia w Domu Dziennym Senior+ w Rybniku oraz 12 sierpnia w Punkcie Informacji Miejskiej "Halo! Rybnik". Serdecznie zapraszamy!

PATRONAT HONOROWY

Projekt i wykonanie Fundacja Rybnicka dla Stowarzyszenia "Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej". Wszelkie prawa zastrzeżone 2021.