Co udało nam się osiągnąć?

W ramach projektu "Rybnicka Akademia @ktywnego e-Seniora" utworzyliśmy w Rybniku mobilne "Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów" w 4 lokalizacjach. 54 seniorów skorzystało w nich z 200 godzin porad i konsultacji z naszymi "cyfrowymi doradcami". Przeprowadziliśmy 720 godzin zajęć z zakresu kompetencji cyfrowych dla 60 seniorów z Rybnika w ramach kursu podstawowego, uzupełniającego i średniozaawansowanego. Powstały 3 programy kursów i 3 podręczniki (wraz z ich wersjami cyfrowymi) oraz strona internetowa projektu. Osiągnęliśmy 100% frekwencję seniorów na zajęciach i 100% zadowolenie uczestników z zajęć w ankiecie ewaluacyjnej. 

Rybnicka Akademia @ktywnego e-Seniora. 
Bezpieczny senior w cyfrowym świecie

O PROJEKCIE
@ktywny e-Senior

Projekt "Rybnicka Akademia @ktywnego e-Seniora. Bezpieczny senior w cyfrowym świecie" dofinansowany z "Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych Aktywni+ na lata 2021-2025" realizowany jest przez Stowarzyszenie "Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej" wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.24/00115/2020.

 
Zadanie realizowane będzie w Rybniku (woj. śląskie), w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku przy ul. Komisji Edukacji Narodowej nr 29 (w sali Rady Dzielnicy Golejów lub sali komputerowej), ale na życzenie grupy seniorów może być realizowane w dowolnym innym miejscu w Rybniku, a ze względu na mało liczne grupy (pięcioosobowe) także w mniej zobowiązującej formie, np. przy grillu. W kursach mogą wziąć osoby w wieku 60+ (rocznik 1960 i starsze) z Rybnika (woj. śląskie), szczególnie z tzw. dzielnic północnych (Golejów, Grabownia, Ochojec, Wielopole, Rybnicka Kuźnia), które doznają tzw. "cyfrowego wykluczenia" i są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i niedogodności ze względu na niski poziom umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów, a także z powodu braku odpowiedniego sprzętu. 

W projekcie zaplanowaliśmy m.in. uruchomienie mobilnego punktu "cyfrowego wsparcia seniora" (w tym z możliwością dojazdu do seniora), w ramach którego seniorzy, posiadający własny sprzęt, np. tablet, smartfona, smart TV, notebooka, smartwatcha, i chcący nauczyć się jego obsługi, mogą porozmawiać (i przeszkolić się) z naszymi konsultantami. Wystarczy zadzwonić (albo napisać) i umówić się na spotkanie (indywidualnie) lub skorzystać z naszego kalendarza i wziąć udział w którymś z dyżurów naszych konsultantów. 

W ramach projektu zostanie ponadto przeprowadzony podstawowy kurs edukacji cyfrowej dla seniorów w wymiarze 30 godzin dla 12 pięcioosobowych grup (w sumie 60 osób) w zakresie obsługi podstawowego oprogramowania i aplikacji, e-zakupów, ePUAP-u, internetowego konta pacjenta, bankowości elektronicznej oraz zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w sieci, a po jego zakończeniu kolejno kurs edukacji cyfrowej dla średniozaawansowanych (w zakresie aktywizacji seniorów w sieci - zakładania bloga, kont w serwisach społecznościowych, zakładania grup dyskusyjnych itp.) i kurs uzupełniający dla osób, które będą czuły potrzebę uzupełnienia wiedzy i umiejętności po kursie podstawowym.

KAŻDY uczestnik kursu podstawowego oraz uzupełniającego lub średniozaawansowanego otrzyma w użyczenie TABLET z klawiaturą.

Urządzenie z powodzeniem będzie mogło służyć jako "duży telefon" czy komputer mobilny. 

Projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania i motywacji seniorów do korzystania z nowych technologii, co ma przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne za pośrednictwem mediów elektronicznych, zwiększyć ich zaangażowanie w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnieść ich kompetencje cyfrowe i kształtować postawy sprzyjające (bezpiecznemu) wykorzystywaniu przez nich nowych technologii w życiu codziennym.
PUNKT CYFROWEGO WSPARCIA SENIORA

Umów się na spotkanie z konsultantem telefonicznie lub wyślij zapytanie - odpiszemy lub oddzwonimy! Konsultanci pomogą seniorom w obsłudze ich własnych urządzeń - notebooka, smartfona czy smart TV.

Nasz konsultant może też dojechać do seniora.


Dyżury konsultantów odbywać się będą zgodnie z kalendarzem, w ustalonych godzinach od 8:00 do 20:00.

Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik

ul. Jana III Sobieskiego 20, 44-200 Rybnik

Dom Dzienny Senior+
ul. Konarskiego 49, 44-200 Rybnik

Klub Seniora Maroko-Nowiny

Rybnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. Rudzka 13c, 44-200 Rybnik

e-mail: edukacja.arek@gmail.com
tel. 603 627 389

Wyślij zapytanie

PATRONAT HONOROWY

Projekt i wykonanie Fundacja Rybnicka dla Stowarzyszenia "Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej". Wszelkie prawa zastrzeżone 2021.